Slepý horolezec Honza Říha

Je neuvěřitelné, na čem je ochoten stát - asi je to tím, že na to nevidí.


Mezinárodní horolezecký mítink v severním Walesu

V pořadí čtvrtý mezinárodní horolezecký mítink se konal od 5. do 12. května ve sportovním zařízení zvaném Plas y Brenin v severním Walesu. Zúčastnilo se ho 56 horolezců z 25 států světa a dalších 30 britských horolezců, kteří fungovali jako hostitelé a pomáhali zajišťovat všechny potřebné záležitosti pro hladký průběh celého setkání.

Mítink byl zaměřen na specifické téma "breaking barriers", proto z většiny zemí byl vyslán vždy jeden hendikepovaný sportovec. Postižení byla většinou tělesná, od chybějících článků na prstech až po amputované všechny čtyři končetiny (Jamie Andrew).

Dalo by se říci, že Honza se svou poruchou zraku patřil k těm více postiženým. Poslední den dokonce sklidil potlesk za cestu "A dream of white horses" (HVS). Nebyla to sice nejtěžší cesta, kterou na mítinku vylezl, ale byla hodně náročná díky dlouhému traverzu.

Po organizační stránce byl celý týden velmi dobře zajištěný. Každý den začínal v 8 hodin snídaní, poté následovala krátká informační schůzka v přednáškové místnosti, kde se řešilo kdo, kam a s kým pojede lézt. Každé dvojici byl přidělen jeden místní lezec, který se staral o vše potřebné. Průvodci se po jednom nebo dvou dnech střídali, což bylo dobré pro navázání většího množství kontaktů.

Dopravu na lokalitu, která byla každý den jiná, zajišťovalo 8 patnáctimístných Tranzitů. Všechny lokality byly vzdáleny do 30 km od centra a bylo opravdu z čeho vybírat (útesy, lom, hory).

Večeře byla v 19 hod a po ní následovaly přednášky na různá témata. Většinou se jednalo o prezentaci nějaké lezecké oblasti doplněné promítáním. Některé přednášky byly zaměřeny na lezení zdravotně postižených. Nejzajímavější přednášku na toto téma měl již zmíněný Jamie Andrew, který popisoval, jak před třemi lety přišel o všechny čtyři končetiny a jakým způsobem se s tím vyrovnával. Po přednáškách samozřejmě následovalo posezení v místním baru.

Celkově to byla z hlediska navázání kontaktů, nových informací a z hlediska kvalitního lezení velice přínosná akce pro všechny její účastníky.

Navštívené lokality

  • Llanberis pass - rozsáhlá oblast, většinou vícedélkové cesty, přístup pod stěnu do 15 minut, spáry i stěny
  • Llanberis slate - lezení v břidlicovém lomu, jednodélkové cesty, často spáry, přístup 5 až 15 minut
  • Tremadog - dvou až třídélkové cesty, většinou stěnové lezení, u silnice, vhodné při špatném počasí
  • Gogarth - lezení na útesech, dvoudélkové cesty, pevná skála, dobře odjištěno
  • Ogwen Area - Idval Slabs - šikmé plotny, vhodné pro začátečníky, přístup 30 minut

Napsal Martin Paldus

SponzořiVýběr jazykové verze/Language selection