Slepý horolezec Honza Říha

Je neuvěřitelné, na čem je ochoten stát - asi je to tím, že na to nevidí.


Arco

V okolí italského Arca jsou vápencové skály, na kterých jsem měl možnost si zalézt 8. - 10. září roku 2000.  Zrovna se tam konaly závody Rock Master. Možnost podívat se na ně jako divák jsem získal jako odměnu od firmy Singing Rock, které jsem udělal reklamu v pořadu Fakta České televize, kde jsem lezl v tričku s jejím logem.

Když jsem byl v Arcu, bylo zrovna dobré počasí a dalo se i dobře lézt. Byl jsem takhle daleko v zahraničí poprvé a byl jsem rád.

Možnost lezení na vápenci byla pro mne velmi zajímavá, byl hladký a dost to klouzalo, pro mne dost neobvykle.

Se mnou zde byl i můj kamarád Michal Absolon a tak jsme lezli spolu. Vláďa Křapka nás fotil a také lezl se svou ženou Janou.

Velmi krásné lezení pro mne bylo na ukloněných plotnách u jezera, dalo se to dobře lézt po rukou, že jsem se na nich mohl postavit a jít nahoru. Někteří, kteří tam lezli, se báli i tak lézt, prostě si na tu plotnu pořádně nelehli a tak jim to jít nemohlo. Když se člověk nebojí se na skálu položit, jde to pak samo. Na té ukloněné plotně jsme lezli několik délek lana. Byla to pro mně dobrá zkušenost a zajímavé lezení. Také to pro mne byla první několika délková cesta.

S pobytem v Itálii v Arcu jsem byl velmi spokojen, díky Singing Rocku jsem se tam mohl dostat a vyzkoušet si lezení na těchto plotnách. Byl to krásný zážitek.

Napsal a zavzpomínal Jan Říha

SponzořiVýběr jazykové verze/Language selection