Slepý horolezec Honza Říha

Je neuvěřitelné, na čem je ochoten stát - asi je to tím, že na to nevidí.


Chystá se expedice On the sun 2007

SINGING ROCK je lezení a toto krédo naplňuje beze zbytku. Zaměstnanci SINGING ROCKu jsou lidé, které baví nejen lezení samotné, ale kteří se rozhodli pomoci k radosti z lezení na skalách i handicapovaným. Je to firma lezců pro lezce, a to bez výjimky. Proto SINGING ROCK podporuje nejenom závodní lezce, kteří jsou vidět na stupních vítězů, ale také např. nevidomé lezce z Liberce a z Brna.

Jako vzor i osobnost současně nám nezlomnou sílu lidské vůle dokazuje nevidomý horolezec Honza Říha, který se rozhodl po létech lezení na skalách zdolat svůj první Big wall.

Neváhali jsme Honzu v cestě za jeho snem podpořit a proto společně odjíždíme v srpnu do Yosemitského národního parku.

Expedici jsme v uvozovkách nazvali ON THE SUN jednak proto, že Kalifornie je země slunce, a dále proto, že nevidomí lidé sluneční paprsky cítí i přes svůj handicap.

Tam, kam dopadají sluneční paprsky, bývá teplo, a sluncem zalitá skála je pro horolezce to pravé.

Nechceme eliminovat Honzovo lezení pouze na postup podél lana. Rádi bychom nechali Honzu lézt volně. A my víme, že to umí. Jak taky Honzu známe, víme, že se Honza pustí do čištění nějaké délky.

Během příprav se Honza musí seznámit se všemi friendy, čoky, šťáradlem, a možná i s kladivem a skobami. Dále se musí Honza dokonale sžít s jumary, daisy chainem a žebříčky.

Plány:

  • Salathé Wall na El Capitana.
    Cesta je dlouhá 870 m, běžně se leze na 35 délek. I přesto, že je cesta přelezena již volně a to v čase 13 hodin, chceme se pokusit tuto krásnou linii přelézt klasicky big wallovou technikou.
  • Half Dome, cesta Snake
    Cesta je jednou z nejlezenějších cest v USA, především pro svoji bizarnost a unikátní směr a linii.
  • Washington Column

Zapsal: Vojtěch Watt Dvořák a Janek BednaříkVýběr jazykové verze/Language selection